Souhrnné hlášení
Plátce, který poskytuje pouze služby s místem plnění v jiném členském státě Evropské unie, podává souhrnné hlášení shodně se svým přiznáním k DPH. Čtvrtletní plátci DPH, kteří poskytují pouze služby do jiného členského státu EU a další plnění do jiného členského státu EU nemají, mohou odevzdávat souhrnné hlášení také čtvrtletně. Jestliže v některém měsíci roku má v souhrnném hlášení také jiná plnění než služby, musí začít odevzdávat měsíční hlášení, a to zpětně od prvního měsíce čtvrtletí, ve kterém tuto skutečnost zjistil.
Kontrolní hlášení
S účinností od 1. 1. 2016 vzniká plátcům DPH zákonná povinnost podávat tzv. kontrolní hlášení. Kontrolní hlášení je speciální daňové tvrzení, které nenahrazuje řádné daňové přiznání k DPH ani souhrnné hlášení. V souvislosti s režimem přenesení daňové povinnosti však kontrolní hlášení nahrazuje původně samostatný výpis z evidence pro účely DPH.
Přenesení daňové povinnosti
Od 1. 4. 2011 platí v České republice režim reverse charge. Ten přenáší povinnost přiznat a zaplatit DPH z dodavatele na odběratele (§ 92a–i zákona o DPH). Režim platí v případě tuzemských zdanitelných plnění týkajících se dodání zlata, při obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (od 1. 1. 2015 pouze změna v kódu předmětu plnění), pro poskytnutí stavebních a montážních prací a pro zboží uvedené v příloze č. 5 zákona o DPH.
Od 1. 4. 2015 bude tento režim uplatněn i při dodání vybraného zboží, pokud celková částka základu daně takovéhoto zboží překračuje částku 100 000 Kč. Vybrané zboží je vymezeno v § 3 nařízení vlády č. 361/2014 Sb., jedná se zejména o obiloviny a technické plodiny, mobilní telefony, notebooky, tablety či videoherní konzole. S účinností od 1. 9. 2015 se režim přenesení daňové povinnosti použije také při dodání cukrové řepy.
Zdroj: stromware.cz